مدیریت محصول

برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سرویس API

همانطور که کاربران توسط رابط کاربری (UI) با یک نرم‌افزار ارتباط برقرار می‌کنند. نرم‌افزارها هم می‌توانند توسط یک رابط کاربری با یک دیگر در ارتباط باشند. نام این رابط (API (Application Program Interface است. از این رابط علاوه بر ارتباط بین تکنولوژی‌های مختلف در یک پروژه نرم‌افزاری، می‌توان خدماتی را به خارج از کسب‌وکار ارائه داد. خدماتی که می‌تواند سود قابل توجهی را باز گرداند. برای راه‌اندازی یک سرویس API تنها بینش فنی کافی نیست، به همین دلیل باید یک برنامه‌دقیق برای آن انجام داد. در ادامه مواردی که باید برای راه‌اندازی یک سرویس API مد نظر داشته باشیم شرح داده می‌شود.

۱- مشتریان خود، یعنی توسعه‌دهندگان را بهتر بشناسید
توسعه‌دهندگان هم مانند مشتریان دیگر شما هستند، شما نیاز دارید اطلاعات کاملی درباره تجربه کاربری‌شان داشته باشید. پس حتما زمانی را برای تحقیقات کاربر اختصاص دهید. آشنایی با تکنولوژی‌های توسعه پر استفاده مشتریان‌تان یک مثال بارز از تحقیقات شما خواهد بود.
همانطور که می‌دانید اکثر توسعه‌دهندگان برای استفاده از سرویس‌های API از SDK های آنها استفاده می‌کنند چون دیگر لازم نیست برای ارتباط تمام کدها از ابتدا بنویسند. همین موضوع اهمیت توسعه SKD برای تکنولوژی‌های توسعه رایج را بیشتر می‌کند.
به خاطر داشته باشید قبل از انتشار نسخه اولیه API از توسعه‌دهندگان تست کاربردپذیری سرویس خود را انجام دهید تا مشکلات کاربری محصولاتان مشخص شود.

۲- مدل درآمدی سرویس API خود را مشخص نمایید
ارائه سرویس API علاوه بر افزایش Brand Awareness کسب‌وکار یا محصول‌تان، سود قابل توجهی را برای شما دارد. به همین دلیل نیاز دارید تا با توجه به نوع سرویسی که ارائه می‌دهید و مشتریان‌تان یک مدل درآمدی داشته باشید. تایین مدل درآمدی مناسب یکی از چالش‌های مهم پیش‌روی شما خواهد بود. از مهمترین مدل‌های رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Pay-as-you-go: در این مدل رایج برای هر درخواست API یک قیمت واحد مشخص شده است و مشتریان شما می‌توانند تعداد درخواست‌های مورد نیازشان را خریداری نمایند.
 • Freeminum: در این مدل برخی از امکانات ارائه شده توسط API رایگان است و برای استفاده از برخی دیگر از امکانات باید هزینه پرداخت شود.
 • Transaction fee: در این مدل براساس تراکنش‌های مالی درصدی به سرویس‌دهنده API پرداخت می‌شود. از این مدل در حوزه‌های مالی و بانکی استفاده می‌شود.
 • Tiered: در این مدل برای تعداد مشخصی درخواست در یک بازه‌ی زمانی یک هزینه‌ی اولیه معین شده است. زمانی که سرویس تمام شد، مشتری می‌تواند در بار دوم با هزینه کمتر تعداد بیشتری درخواست را خریداری نماید،این فرآیند قابل تکرار است و در هر دور تعداد درخواست‌ها بیشتر و هزینه کمتر می‌شود.

۳- از سرویس API خود پشتیبانی کنید!
باید توجه داشته باشید که فقط ۵۰ درصد ارائه یک سرویس API نیاز امور فنی دارد و ۵۰ درصد دیگر کارها مرتبط با امور کسب‌وکار است. مانند:

 • مستندسازی: آماده سازی مستندات برای استفاده توسعه‌دهندگان.
 • بازاریابی محصول: توسعه‌دهندگان باید به نحوی از محصول خوب شما باخبر شوند.
 • تیم پشتبانی محصول: برای پاسخگویی به مشکلات توسعه‌دهندگان همیشه آماده باشید.

۴- حفط امنیت و کارایی در تمام مراحل کار
همانطور که می‌دانید کسب‌وکارهای دیگر از سرویس API شما در محصول خودشان استفاده خواهند کرد، یک سرویس کم سرعت یا یک حفره امنیتی خطرناک می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی محصولات مشتریان‌تان بگذارد. یکی از ملاحضات امنیتی مهم انتخاب معماری احراز هویت مناسب است که با توجه به استراتژی سرویس API شما مشخص خواهد شد.

باید مطمئن شوید که امنیت و کارایی از ابتدای فرآیند توسعه رعایت می‌شود به همین دلیل باید سرویس API خود را در فیچرهای مجزا منتشر و تست کنید، در پلن تست خود علاوه آزمون پذیرش (Acceptance Test) تست‌های امنیتی مانند CSRF هم جای دهید.

۵- برای مقابله با چالش‌های آینده آماده باشید
سرویس ارائه شده توسط شما به زودی رشد خواهد کرد، شما به عنوان سرویس دهنده باید آماده مقابله با مواجه با این موضوع باشید. این رشد را می‌‌توان از جنبه‌های گوناگونی مورد بررسی قرار داد:

 • رشد مشتریان (توسعه‌دهندگان)
 • اپلیکیشن‌هایی که با API شما کار می‌کنند
 • کاربران اپلیکیشن‌هایی که با API شما کار می‌کنند
 • ورژن‌های مختلف API که شما در فرآیند رشد یا وابستگی (Dependecy) ناچار به ارائه آنها هستید
 • تعداد درخواست‌هایی که از سرور شما می‌شود

بررسی موارد بالا می‌تواند مسیری را برای شما روشن کند تا استراتژی کسب‌وکار، بازاریابی یا ارائه فیچرهای جدید را به نسبت آنها بهبود ببخشید.

نکته آخر
سرویس‌های API تنها مختص پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر یا فیسبوک نیستند، بلکه کسب‌وکارهای آنلاین بسیاری وجود دارند که API جز اصلی کسب‌وکارشان هستند. مانند ارائه دهنده‌های خدمات پیامک کوتاه و سرویس‌های بانکی. در ایران نیز پلتفرم‌های آنلاین زیادی وجود دارند که به اقتضای کسب‌وکار خود سرویس API را ارائه می‌دهند و البته بسیاری دیگر نیز وجود دارند که از پتانسیل خود در این مورد هیچ استفاده نمی‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *