مهارت‌های فردی

۴ تمرین برای اینکه بتوانید خود را جای دیگران بگذارید

شما هم شاید واژه Empathy را از زبان طراحان تجربه کاربری یا مدیران محصول و تمام افرادی که مسئول خلق محصولی جدیداند را شنیده باشید. Empathy تعریف ساده‌ای دارد، توانایی درک احساسات دیگران. در واقع Empathy لینکی بین شما و افراد دیگر است چون به شما اجازه می‌دهد تا تجربه دیگران را از رویدادها و اتفاقات اطرافشان درک کنید. در ادامه چند تمرین را برای کسب این مهارت شرح داده‌ام.

۱. یک شنونده خوب شوید
یک شنونده خوب، تمام تمرکزش بر روی مفاهیمی است که فرد مقابل در صبحت‌هایش به آنها اشاره دارد. در زمان صحبت کردن فرد مقابل به پاسخی که قرار است به او دهید فکر نکنید. کسی از شما انتظار ندارد سریعا راه‌کار یا پاسخی ارائه دهید. افراد تمایل بیشتری برای ادامه صبحت با شنونده‌های خوب دارند. این بدین معناست که آنها اطلاعات بیشتری نسبت به دیگران دریافت می‌کنند.

۲- حس کنجکاوی خود را نسبت به دیگران را تقویت نمایید
تا به حال شده به افرادی که در خیابان‌ها تکدیگری می‌کنند فکر کنید؟ چه اتفاقی در گذشته برایشان رخ داده که اکنون به اینجا رسیده‌اند؟ ممکن است افراد زیادی این کنجکاوی را دارند ولی فقط تعداد کمی از آنها این زحمت را به خود می‌دهند تا به بیرون رفته و جواب سوالات خود را بیابند. خود را به این شکل به چالش بکشید تا آرام آرام به حقایق جالبی در مورد آدم‌ها، افرادی که ممکن است زمانی مشتری شما شوند دست پیدا کنید.

۳- زمانی را در کفش دیگران صرف کنید
Brian Cashman مدیر کل یک باشگاه معروف بیسبال است که به همراه ۲۲۵ داوطلب دیگر شب‌ها را در خیابان‌های سرد منهتن می‌خوابیدند تا وضع اسفناک کودکان بی‌خانمان منتهن را به گوش افراد دیگر برسانند. برای شما هم فرصت‌های زیادی وجود دارد تا بتوانید مانند بریان خود را در موقعیت‌های مشابه قرار دهید و متوجه شوید که دیگران چگونه زندگی می‌کنند. تا شناخت کاملی از شرایط آنها بدست آورید.

۴- اول از خودتان بگویید
بهترین روش برای جلب اعتماد دیگران، صحبت کردن در مورد احساسات و عواطف خود است، شما نیاز ندارید تا کل داستان زندگی خودتان در ظرف زمانی اندکی به همه بگویید، از ترس‌ها، لذت‌ها و آرمان‌های خود با دیگران صحبت کنید. با این روش شما به دیگران این اجازه را می‌دهید تا بیشتر و عمیق‌تر در مورد خودشان صحبت کنند. با دواطلب شدن شما افراد احساس بهتری برای صحبت کردن در مورد احساسات عواطف خود پیدا می‌کنند.

مطمئنا کار در همین جا ختم نمی‌شود و تمرین‌های بیشتری برای کسب این مهارت وجود دارد. شما هم می‌توانید نظر خود را از تجربیات و راه‌کارهای‌تان در مورد کسب Empathy بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *